Tak toto je častá reakce nezkušených pronajímatelů na neplatící nájemníky a také rychlá cesta do vězení.
Vystěhovat neplatícího nájemníka nemusí být vůbec tak jednoduché. Většina lidí, když nemá na nájem, se s vámi dobrovolně dohodne na předčasném ukončení nájmu. Bohužel ne všichni.
Někteří se vystěhovat odmítnout. Řeknou vám, že nemají kam jít, někdy začnou hrát na city a hrozné je, když byste měli na ulici vystěhovat neplatící rodinu s malými dětmi. Nejhorší však je, když se vám do bytu nastěhují nájemníci už s cílem, že vám nájem platit nebudou.
V takových případech je každá rada drahá. Někteří pronajímatelé pak zvažují použití siláckých způsobů vystěhování.
V žádném případě nevystěhovávejte neplatící nájemníky násilně a nevnikejte do bytu bez jejich vědomí.
Na můj investiční seminář přišla klientka a požádala mě o pomoc, že neví, jak se zbavit neplatícího nájemníka. Když její nájemník několik měsíců neplatil nájem a urgence nepomáhaly, rozhodla se, že vymění zámek od bytu. Jenže nájemník oznámil vloupání do bytu na policii, a ještě nahlásil, že se mu v bytě ztratily cennosti a finanční částka 50.000 Kč. Jako podezřelou uvedl právě majitelku bytu, která výměnu zámků policii přiznala.
A tak měla na krku kromě problémů s neplatícím nájemníkem a bankou za nesplácení hypotéky i trestní stíhání za porušování domovní svobody a obvinění z krádeže.
Pokud vniknete do bytu, který je sice váš, ale pronajímáte ho třetí osobě, je to trestný čin porušení domovní svobody a můžete za to jít do vězení (podle § 178 trestního zákoníku hrozí odnětí svobody až na 3 roky).
Vychytralí nájemníci této skutečnosti občas využívají.
Ve většině případů se nakonec neplatící nájemníci dříve či později vystěhují, památkou po nich někdy zůstává vybydlený či zdemolovaný byt a dluhy, které vám často nezbude než odepsat. Jak se říká: „kde nic není, ani smrt nebere“. Někdy vaši nemovitost zničí nevhodným užíváním a někdy záměrně ze vzteku, že je chcete vystěhovat.
Nechci vás však strašit extrémními případy, převažují případy, kdy lidé nemají na nájem, protože se dostanou do finančních problémů, jako je ztráta zaměstnání, rozchod s partnerem, úraz, zdravotní problémy atd. A většinou jsou ochotni se z bytu po dohodě vystěhovat.
Pronajímatelé musí být schopni všechny problémy s nájemníky řešit. Nechcete-li takovéto starosti řešit, radši si byt na investici nekupujte.
Jsem přesvědčen, že přes 80 % problémů s neplatícími nájemníky začíná již při jejich výběru. Nepodceňujete proto samotný výběr a jejich prověřování. Napsal jsem o tom samostatný článek Jak prověřit kvalitu nájemníků.
Když už vám problémy s nájemníky nastanou, je třeba okamžitě jednat. O tom, jak správně v takové situaci postupovat, napíšu v jednom z mých dalších článků.
Nabídněte nám svoji nemovitost na pronájem. Vyhledáme a prověříme vám nájemníka.