Výhrada vlastnického práva. Co to je?

Podpis kupní smlouvy s výhradou vlastnického práva

Představte si realitní obchod, kdy kupující nemá dost peněz na to, aby za byt, dům či pozemek okamžitě zaplatil 100 % kupní ceny. Přesto strany chtějí převod nemovitosti zrealizovat, byť prodávající pochopitelně potřebuje záruky, že jej kupující nepodvede a zbytek skutečně doplatí.

Přídatné spoluvlastnictví. Co to je a jak ovlivňuje realitní obchod?

chalupa

Chatová osada, průmyslový areál nebo developerský projekt nové čtvrti. Tam, ale i na dalších místech můžete narazít na tzv. přídatné spoluvlastnictví. V čem tento právní institut spočívá, jakou roli hraje při převodu nemovitosti nebo vzniku zástavního práva při vyřizování hypotéky, a kdo má na starost běžnou údržbu společné věci? To se dozvíte v dnešním článku.

Návrh na vklad do katastru nemovitostí. Vše, co o něm potřebujete vědět

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Kupní smlouva nebo darovací smlouva k převodu bytu, domu či pozemku nestačí. Nabyvatel (obdarovaný, kupující) nabývá vlastnické právo nikoliv podpisem smlouvy, ale až po provedení zápisu vlastnického práva do tzv. veřejného seznamu.

Práva a povinnosti pronajímatele bytu

Obývací pokoj

Kauce vybraná od nájemce má horní limit. Zákaz chovat v bytě zvíře je neplatný, byť stále častý. Samostatné téma jsou opravy. Jste vlastník bytu, který pronajímáte, nebo stojíte na druhé straně barikády coby nájemce? Ať tak či onak, následující článek vám pomůže ujasnit si, jaké základní povinnosti má pronajímatel bytu.

Jak postupovat, když vás ohrožuje sousední stavba

demolice

Nebezpečných budov, které ohrožují své okolí, je v Česku bezpočet. Bohužel je zde také mnoho nezodpovědných vlastníků, kteří neplní své povinnosti a nechají za sebe své problémy řešit jiné. Často jsou to obecní úřady, resp. místně příslušné stavební úřady, které musejí rozhodnout o nutných zabezpečovacích pracích nebo odstranění stavby, avšak náklady zůstanou nakonec na bedrech obcí. A to přestože, jak konstatuje Listina základních práv a svobod, vlastnictví zavazuje.

Úschova kupní ceny za nemovitost u advokáta. Na co si dát pozor?

Advokátka

Vypořádávat kupní cenu při převodech nemovitostí „napřímo“ se nevyplácí. Takový postup představuje pro prodávajícího i kupujícího nekončící řadu rizik, která mohou vyústit ve ztrátu celoživotních úspor. Ačkoliv zákon tuto povinnost neukládá, využití bezpečné úschovy kupní ceny patří v praxi mezi základní stavební kameny každé úspěšné realitní transakce.

Odstoupení od kupní smlouvy na nemovitost. Jaké má kupující možnosti?

Bytový dům

Koupili jste „zajíce v pytli“ a z původních představ o bydlení snů se stala noční můra? Neztrácejte naději, prakticky každý závazek poskytuje oběma smluvním stranám prostředky, jak se proti druhé straně bránit a domoci se tak svých práv. Výjimkou nejsou ani kupní smlouvy na domy, byty, pozemky či jiné nemovitosti. I od těch lze za určitých okolností odstoupit – buď z důvodů stanovených zákonem nebo plynoucích z ujednání stran. Níže se podíváme, jaké možnosti má v tomto ohledu kupující i...

Prohlášení vlastníka. Co to je a jaké výhody přináší?

Bytový dům

Vlastníte-li byt, kancelář nebo třeba podíl na velké garáži, patrně jste již slyšeli o tzv. prohlášení vlastníka. Víte, k čemu takový dokument slouží, jaká práva a povinnosti upravuje a v čem spočívá jeho důležitost pro úpravu právních vztahů v budově? Následující řádky vám pomohou se v problematice prohlášení vlastníka zorientovat.

Jak prodat byt – kompletní průvodce prodejem

Jak prodat byt

Prodej bytu se může zdát snadný. Obsahuje ale mnoho úkonů, které je dobré znát, jinak se můžete dostat do problémů. Zbytečně. V našem prodejním průvodci vám ukážu, na co se při prodeji zaměřit a jakých chyb se vyvarovat.

Prodej či koupě nemovitosti bez přístupové cesty

přístupová cesta

Při koupi či prodeji nemovitosti jde o velké peníze. Vždy se proto přesvědčte, zda obchod není rizikový. Jedním z kostlivců ve skříni může být chybějící přístupová cesta. Jaké problémy hrozí a jak je řešit?

Odpovědnost prodávajícího za vady při prodeji nemovitosti

Dům vzhůru nohama

Při prodeji bytu nebo domu musí prodávající počítat s tím, že kupujícímu odpovídá za vady nemovitosti. Převodem vlastnictví tak nemusí být celý prodej nemovitosti pro prodávajícího ukončen. Kupující se může i zpětně domáhat po prodávajícím svých nároků z odpovědnosti za vady. Jaká jsou rizika pro prodávajícího a jak je snížit?

Dohoda a prohlášení o vzdání se předkupního práva – vzory ke stažení

Dohoda o vzdání se předkupního práva

Při prodeji nemovitosti prodávající často zapomínají na předkupní právo. Stačí jen, abyste společně s bytem prodávali parkovací stání, a už se vám prodej komplikuje. Jedním z řešení je požádat spoluvlastníky, aby se svého předkupního práva vzdali.

Změna trvalého pobytu: Co vás čeká a nemine?

Změna trvalého pobytu

S prodejem a nákupem nemovitosti často souvisí změna trvalého bydliště. Pokud se to bude týkat i vás, připravte si kalendář a propisku, čeká vás obíhání úřadů. Není to však tak strašné jako dříve, protože od roku 2012 se můžete spolehnout na základní registry. Díky nim už nemusíte obíhat všechny úřady a hlásit změnu na každém zvlášť. Většina úřadů si data, která potřebuje, díky registrům předává mezi sebou automaticky. Nicméně i tak není změna úplně bez práce. Kam tedy musíte zajít,...

Zprostředkovatelská smlouva s realitkou. Ústní nebo písemná?

Zprostředkovatelská smlouva

Někteří prodávající mají obavy uzavřít s realitní kanceláří písemnou zprostředkovatelskou smlouvu o prodeji a preferují ústní ujednání ve stylu "mou nemovitost nabízejte, ale písemně se vázat nechci". Často je příčinou strach nebo špatné zkušenosti. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody ústní a písemné smlouvy z pohledu prodávajícího.

Rizika, když prodávající nepředá stavební dokumentaci k domu kupujícímu

Projektová dokumentace

Většina lidí neví, že při prodeji musí prodávající předat stavební dokumentaci kupujícímu, jinak se obě strany mohou dostat do nepříjemných problémů. Prodávající riskuje, že bude muset kupujícímu zaplatit slevu za vadné plnění, která může dosahovat desítek až stovek tisíc, a kupující může mít problémy při následné rekonstrukci. Pojďme si říct, co se může stát.