Kupovanou nemovitost pojistěte hned po podpisu kupní smlouvy
Nečekejte až na předání. Důvodem je karenční doba. Pojištění totiž zpravidla nezačíná platit hned, ale až uplynutím karenční doby.
Vše o koupi nemovitosti. Kupujete dům, byt nebo chatu? V našich článcích najdete užitečné rady, které vám mohou koupi nemovitosti usnadnit.
Nečekejte až na předání. Důvodem je karenční doba. Pojištění totiž zpravidla nezačíná platit hned, ale až uplynutím karenční doby.
Někteří prodávající a kupující si chtějí zjednodušit obchod tak, že žádnou písemnou rezervační smlouvu neuzavřou. Ústně se dohodnou, že nechají právníka rovnou připravit kupní smlouvu.
Pokud chcete dobře prodat či koupit nemovitost, měli byste znát odpověď na tuto otázku. Ona totiž není zas tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát.
Představte si realitní obchod, kdy kupující nemá dost peněz na to, aby za byt, dům či pozemek okamžitě zaplatil 100 % kupní ceny. Přesto strany chtějí převod nemovitosti zrealizovat, byť prodávající pochopitelně potřebuje záruky, že jej kupující nepodvede a zbytek skutečně doplatí.
Realitní trh nabízí celou řadu možností, do čeho investovat. Navíc se realitní trh po dvou letech cenové stagnace vrátil v roce 2024 k růstu. Do čeho se vyplatí investovat?
Řešením je družstevní bydlení. Družstevní bydlení je u nás tradiční a osvědčenou formou vlastnictví bytu. Všichni známe stavební bytová družstva, která stavěla celá sídliště, či privatizační družstva, kdy obce převáděly nájemníkům celé činžovní domy.
Hodně se mluví o tom, jak inflace připravuje lidi o úspory a jak je špatná. Vůbec se ale nemluví o tom, jak vám inflace může pomoci zvýšit vaše bohatství. Lidé, kteří splácí hypotéky, by neměli vidět inflaci tak černě, protože na ní i slušně vydělávají. Jak? To se dnes dozvíte.
Kupní smlouva nebo darovací smlouva k převodu bytu, domu či pozemku nestačí. Nabyvatel (obdarovaný, kupující) nabývá vlastnické právo nikoliv podpisem smlouvy, ale až po provedení zápisu vlastnického práva do tzv. veřejného seznamu.
Pokud se ocitneme v situaci, že máme nemovitosti, které jsou pro nás nadměrné, ale nemáme žádné další finance k tomu, abychom část života prožili příjemným způsobem, je pro nás vhodné se zamyslet nad tím, zda nám lpění na místě našeho bydliště nepřináší zbytečná omezení.
Jak postupovat, když potřebujete koupit byt a chcete ho zafinancovat z prodeje bytu, ve kterém bydlíte? Přečtěte si, jaký postup je nejlepší.
V dnešní době, kdy jsou úrokové sazby vysoké, se stále více klientů zajímá o možnost převzetí hypotéky. Pokud budete mít štěstí na prodávajícího se správnou hypotékou, můžete získat úrok i 1,79 % p.a.
V dnešním článku se podíváme na to, jak probíhá prodej nemovitosti, pokud ji prodává nebo kupuje nezletilý. Stejně jako při darování nemovitosti nezletilému se neobejdete bez souhlasu opatrovnického soudu.
Pokud banka nechce přijít o klienta, musí se sazbou dolů i v době fixace. V dnešním článku se budeme věnovat tématu předčasného splacení hypotečního úvěru a sankcí, které z toho (ne)vyplývají.
Jestliže kupujete byt (či nebytovou jednotku), požádejte prodávajícího o předložení potvrzení o bezdlužnosti. Máte pro to oporu i v zákoně.
V dnešním článku vám ukážu několik možností, jak různé banky počítají příjem, a jak rozdílně může příjem pro stejného klienta podle různých způsobů výpočtu vycházet. Jinými slovy, pokud vás jedna banka odmítne, jiná vás může být ochotna financovat, protože na zdroj a výši příjmu nazírá úplně jiným způsobem.
Od 1. dubna 2022 platí nové nařízení ČNB, na základě kterého mohou banky poskytnout hypoteční úvěr pouze klientům, kteří splňují určitá kritéria.
Pokud přemýšlíte, jestli nemovitost koupit nebo jít do pronájmu, tento článek si musíte přečíst.
S velkým počtem hypoték a zadlužeností lidí se pojí i riziko nesplácených hypoték a následných exekucí či insolvencí. Toto riziko umocňuje i výrazný růst úroků v poslední době. Na co si dát pozor, pokud chcete koupit nemovitost zatíženou exekucí či insolvencí?
Rozdíl je zásadní a je dobré ho znát, pokud aktivně uvažujete o koupi nemovitosti, která nebude patřit pouze vám, ale budete se o ni dělit s další osobou - manželem, partnerem nebo třeba dobrým přítelem.
Vypořádávat kupní cenu při převodech nemovitostí „napřímo“ se nevyplácí. Takový postup představuje pro prodávajícího i kupujícího nekončící řadu rizik, která mohou vyústit ve ztrátu celoživotních úspor. Ačkoliv zákon tuto povinnost neukládá, využití bezpečné úschovy kupní ceny patří v praxi mezi základní stavební kameny každé úspěšné realitní transakce.