Pokud se vám splnil sen a koupili jste si dům se zahradou, brzy budete řešit, co s plevelem na zahradě. „Poleju ho Roundupem,“ řeknete si.
O složení Roundupu si snadno najdeme informaci, že se jedná o glyfosát, látku, která se snadno rozkládá a při rozumné míře neškodí životnímu prostředí. Již hůře dohledáme, že na výrobce tohoto herbicidu, americkou firmu Monsanto s výrobou v Číně, bylo podáno 5.000 žalob ze strany farmářů a zahradníků, kterým Roundup způsobil vážné újmy na zdraví, v řadě případů rakovinu. Pokuta ve výši 6,5 miliardy za způsobení rakoviny ani zdaleka nevyčíslí škody na životech lidí, živočichů i rostlin, které tento „bezpečný“ přípravek způsobuje.
Abych pouze nepřepisovala zjištěné informace, přidám vlastní svědectví, naštěstí pouze malého rozsahu. Mí sousedé použili Roundup k ošetření plevele na naší společné cestě. Od té doby se tu vyskytovaly pouze nemocné, většinou rzí a různými deformacemi postižené rostlinky. Je to již čtvrtý rok a v místě postřiku se na některých rostlinách stále vyskytují drobné anomálie. Asi si každý soudný člověk dokáže odvodit, co to může způsobit v našem těle.
Podobně bychom mohli vysledovat dopad ostatních herbicidů a pesticidů, ale Roundup má propagandu asi nejvýraznější.
Pojďme se na to podívat pouze logicky. Pokud je přípravek jedem pro cokoli živého, musí zanechat trvalý následek a jednou se dotknout i nás. Povolené limity herbicidů a pesticidů v pitné vodě se neustále zvyšují, protože jejich úplné odstranění zatím není možné. Jsou v půdě, ve vodě, dostávají se do naší potravy. I my je máme v sobě a rozhodně nepřispívají k našemu zdraví.
Největšími znečišťovateli jsou samozřejmě klasičtí zemědělci a lesníci, kteří umrtvují půdu hektolitry chemických přípravků a ubíjejí v ní veškerý život. Ale i my máme zodpovědnost a můžeme alespoň maličko přispět k nápravě tím, že na naše zahrady a jejich okolí tyto přípravky budou mít vstup zakázán.
Řada z nás dnes tvrdě dře ve fitness centrech, aby dohnali nedostatek pohybu z práce a zbavili se stresu. Přitom práce na zahradě je mnohem přirozenější a zdravější způsob, jak si protáhnout tělo a vyčistit mysl.
Plevelům se nemusíme bránit urputným zakrýváním půdy neprodyšnými foliemi, stačí se sehnout a rostlinku vyrýpnout. Copak jsme to už zapomněli, že se dá pracovat rukama? Musíme nutně tak lenivět, až z toho postupně zdegenerujeme?
A co se škůdci, pokud přerostou únosnou mez pro rostliny?
Na mšice, svilušky a řadu dalších drobných škůdců stačí některé přípravky na bázi olejů – např. Rock Effect od Agro Natura, roztok obyčejného mýdla, výluh z chilli, česneku a řada dalších. Větší predátoři se dají sbírat ručně nebo lze v krajním případě použít přírodní Neem azal, který ale může uškodit i užitečnému hmyzu.
Mysleme na budoucnost a zanechme po sobě čisto.
Článek připravila: PhDr. Kateřina Melanová, realitní makléřka
Telefon: +420 734 696 402
Napište Kateřině Melanové
Další články o Roundupu
Další test proti Roundupu: nebezpečný glyfosát je v dětských cereáliích
Nebezpečný herbicid je všude. Stát zakročí, zakáže plošnou aplikaci
Miliardy pro dvojici žalující firmu kvůli rakovině z herbicidu Roundup
Články v angličtině
Monsanto Weedkiller Roundup Was ‘Substantial Factor’ in Causing Man’s Cancer, Jury Says
Monsanto Weed Killer Roundup Faces New Doubts on Safety in Unsealed Documents