Funkcionalismus, výraz pro jednoduchost a účelnost 

Vila Tugendhat

Když se vydáte na procházku po kterémkoliv větším městě v Česku, narazíte v něm dříve či později na moderní budovy železo-betonové konstrukce, které nepůsobí příliš zdobně, jejich fasáda je v decentních tónech a při pohledu vzhůru narazíte na rovnou střechu.

Doba čtení: 4 minuty

Po vstupu dovnitř vás přivítají příjemné vzdušné prostory a dostatek přirozeného denního světla, které proudí skrz pásová okna. Z nábytku vyrobeného z lakovaného dřeva a koženky nebo třeba světel z kouřového skla na vás okamžitě dýchne atmosféra 20. a 30. let minulého století. Tento vyhledávaný architektonický styl a forma designu se nazývá funkcionalismus. Je podivuhodné, kolik známých míst je v tomto moderním a netradičním stylu postaveno.

Jak to začalo

U zrodu avantgardního stylu funkcionalismu stál evropský multitalentovaný muž Le Corbusier. Stavby, které se mu rodily pod rukama, byly revoluční natolik, aby odvážně doplňovaly tehdejší technologický boom. Jeho nově vytyčený stavební směr s sebou nese nejdůležitější poslání: užitkovost, půvab a pevnost. Ať už mají budovy volný půdorys, nebo jsou jejich interiéry opatřeny plastovými nebo třeba pochromovanými interiérovými doplňky, mají být navrženy tak, aby co nejlépe sloužily svému účelu. Čistota, nic přemrštěného nebo okázale zdobného, to bylo jejich zásadní poslání. Nejednalo se ovšem o nějakou krátkodobou etapu, od které by se po poklesu nadšení opustilo, právě naopak – funkcionalisticky se staví dodnes.

Funkcionalismus je styl pro život, ale není ani zdaleka zcela předvídatelný nebo šablonovitý. Třeba v Praze a v Brně se funkcionalismus projevuje zcela odlišně. Zatímco ve stověžaté Praze se více bere jako nárazová přítomnost volných linií, v Brně zcela jasně buduje ráz celého města. Díky svojí klíčové myšlence funkce mistrně protkává budovy pojící rytmus lidského života od jeho počátku, přes průběh i konec. Vzhledem k častému výskytu takových budov v moravské metropoli uvádíme pouze ty, se kterými se můžete při jeho návštěvě snadno setkat. 

Funkcionalismus Prahy

V Praze je snad nejproslulejší stavbou ve funkcionalismu Müllerova vila ve Střešovicích od architekta Adolfa Loose, která vábí návštěvníky svým originálním raumplanem a neotřelými barvami interiéru. Podobná je také Villa Winternitz na Smíchově od stejného autora, která překvapí vestavěným nábytkem, raumplanem nebo třeba některou z plánovaných výstav.  

Pokud hledáte výjimečné bydlení, doporučujeme se porozhlédnout po Barrandovských terasách, které jsou považovány za znamenitý funkcionalistický klenot a jsou právem zařazeny mezi kulturní památky a památkové zóny. Sklo-železo-betonový Veletržní palác Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla v Holešovicích, ve kterém naleznete sídlo Národní galerie, nabízí pravidelně ke zhlédnutí nejednu sbírkovou expozici.

Na Letenské pláni tvoří významný blok třinácti luxusních obytných domů Molochov s výhledem na Pražský hrad. Bubeneč se může pyšnit Skleněným palácem Richarda Podzemného, který je považován za nejvydařenější bytovou budovu z předválečné doby a patří mezi kulturní památky. 

Funkcionalismus Brna

Mezi prvními funkcionalistickými stavbami Brna si každý vybaví elegantní Vilu Tugendhat německého architekta Ludwiga Mies van der Rohe, která je zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. 

Mezi architekty, kteří rozšířili portfolio funkcionalistických budov v Brně, neodmyslitelně patří Bohuslav Fuchs. Díky němu vznikly stavby jako Budova velitelství Univerzity obrany, kterou každý Brňák zná pod jménem „rohlík“, původní Zemanova kavárna v blízkosti parčíku u Koliště, nebo třeba netradiční hotel Avion na České, který využijete zejména, pokud chcete přijet do Brna pouze na návštěvu. Stálí obyvatelé jistě ocení budovy Hlavní pošty, Moravské banky na Náměstí svobody, pasáž Alfa, budovu Husova sboru na Botanické ulici a mnoho, mnoho dalších míst. Realitní svět se díky Bohuslavu Fuchsovi rozšířil také o bytové domy v Husovicích, Žabovřeskách (kolonie Nový dům), Pisárkách, Stránicích aj. 

Dětská nemocnice Brno - funkcionalismus
Dětská nemocnice Brno – funkcionalismus

Mimořádná architektonická řešení přinesla také díla architekta Ernsta Wiesnera. Krematorium na Ústředním hřbitově je výsledkem jeho unikátního propojení duchovní stránky s technickou. V Pisárkách zase vyrostly skvosty jako Vila Münz, Vila Stiassni, Vila Neumark a nebo Haasova vila. Výrazný blok budov pod jménem Palác Morava „na ringu“ v blízkosti Malinovského náměstí je kulturní památka České republiky. Skutečnou funkcionalistickou perlou je také komplex budov Brněnského výstaviště, a ani v tomto případě seznam zdaleka nekončí. 

Funkcionalismus Zlína

Výjimečnou perlou je také moravské město Zlín. Právě pod taktovkou funkcionalismu v něm vyrostly budovy Baťovy továrny a komplexy. Dalším unikátem jsou přesně plánované rodinné dvojdomky a čtyřdomky pro zaměstnance, Baťův mrakodrap atd. 

Jak se můžete přesvědčit, každá funkcionalistická stavba je neobyčejná. Které jsou právě vaše nejoblíbenější funkcionalistické stavby a kde se nacházejí?