Kdy ručíte za dluhy Společenství vlastníků jednotek

dluhy

Každý, kdo je členem SVJ (společenství vlastníků jednotek), ručí za jeho dluhy. Můžete tak přijít i o byt. Jak problémům předcházet?

Doba čtení: 3 minuty

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) je vlastně právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku. Zakládá se kvůli tomu, že pro jednotlivce by bylo poměrně obtížné zajistit správu budovy o několika bytech, nemluvě o zabezpečení zásadních oprav a jejich financování. Pro účely správy obytných domů proto vznikají společenství vlastníků jednotek. Jako právnická osoba tak má SVJ svoje IČO i svoje konto.

SVJ má na starosti zejména správu, provoz a opravy společných částí domu, což je např. střecha, chodba, schodiště, kotelna, prádelna, kočárkárna apod., tedy vše kromě bytů nebo nebytových prostorů. Kromě toho ale také zajišťuje pro bytové jednotky dodávky služeb a jejich rozúčtování, nájem nebo též pojištění celého domu.

V Česku je 65 tisíc SVJ a v nich celkem 1,6 milionu bytů. Jedná se o často se vyskytující formu vlastnictví.

Členové SVJ ručí za jeho závazky celým bytem

Zásadní pro tuto formu majetkového uspořádání je, že členové ručí za závazky společenství celým svým vlastnickým podílem. I proto je v zájmu každého člena se pravidelně účastnit schůzí společenství a dohlížet na jeho hospodaření.

Co to znamená v praxi? Dluhy SVJ jsou dluhem každého člena. Výše tohoto dluhu závisí na velikosti podílu. A protože každému rozhodnutí SVJ předchází shromáždění a následné hlasování, nemělo by se stát, že by některý z vlastníků o případných dluzích nevěděl.

Zásadní je slovo: nemělo. Praxe je totiž úplně jiná než teorie, a tak se může lehce stát, že SVJ vykáže dluh, o němž některý z členů neví. Dobrou zprávou je, že i tato situace má řešení. A to dokonce i v případě, že se chystáte svůj byt s tímto „dluhem” prodat. Jak tedy postupovat?

Důležité je obrátit se na někoho, kdo má s podobnou situací zkušenosti. Může to být třeba právník nebo renomovaná realitní kancelář.

Realitní makléři v Alfě dokážou podobné situace velmi úspěšně řešit. Základní rada je ta, že před dluhem SVJ se neschováte. Nelze dělat, že neexistuje. A to ani tehdy, když se nejedná o váš dluh. Dluhy mohou být v řádu tisíců, ale i milionů.

Stačí jednoduchý příklad. Pětimilionový úvěr na rekonstrukci domu. Pokud je v bytovém domě pouhých pět bytů, dluží každý podílník najednou milion korun. Co se stane, pokud nebude SVJ svůj dluh schopno platit? Nejprve bude postižen majetek SVJ. Pokud žádný není, přijde na řadu majetek jednotlivých členů.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

Při prodeji prodáváte nebo kupujete i závazky SVJ

Pozor je třeba dát také na případ, kdy byt prodáváte či kupujete. Spolu s ním totiž prodáváte nebo kupujete i závazky. Před podpisem kupní smlouvy byste si proto měli zajistit potvrzení o bezdlužnosti příslušného SVJ. Pokud kupujete byt od dlužníka, nezapomeňte se o úhradě dluhu dopředu domluvit a veškerou dohodu dejte písemně do kupní smlouvy. V opačném případě s bytem koupíte i dluh v SVJ.

Ve společném fondu však může být i přeplatek. Jestliže byt s přeplatkem prodáváte, rovněž vše nezapomeňte zanést do kupní smlouvy. S převodem vlastnictví bytové jednotky na nového majitele totiž přechází i případný přeplatek v SVJ.

Situací, které mohou nastat, je ale celá řada, a zrovna tak i jejich řešení. Pokud potřebujete poradit, vyberte si odborníka, který svému oboru rozumí a pomůže vám vše vyřešit k vaší spokojenosti.

Zdroj: RE/MAX