Cizinci jsou někdy ochotni koupit nemovitost za více peněz než Češi. Umíte jim nabídnout tu svou?
Cizinci v Praze tvoří přes 20 % kupujících
V roce 2018 žilo v Praze přes 200.000 cizinců. Někteří kupují nemovitosti, jen aby uspokojili svou bytovou potřebu, často však kupují byty na investici, a ty pak dále pronajímají.
V menší míře kupují cizinci nemovitosti i v dalších velkých městech, zejména v Brně. Zájem z jejich strany je i o nemovitosti v některých příhraničních oblastech. Nejznámějším příkladem jsou Karlovy Vary, kde v minulosti mezi kupci kralovali Rusové. Méně známý je příklad Holanďanů, kteří s oblibou po celé České republice kupují rekreační nemovitosti. Zejména Šumava je pro Holanďany atraktivní podobně jako pro Němce.
Největší koncentrace nákupu chtivých cizinců je však v Praze. Na Starém a Novém Městě pražském je kupujících cizinců dokonce přes 30 %.
Z jakých zemí nejčastěji kupující pocházejí
Nejčastěji kupují nemovitosti lidé z okolních zemí, tj. Slováci, Němci a Rakušané. Ze zemí EU to jsou pak Irové, Italové, Holanďané, Francouzi, lidé ze skandinávských zemí a Britové, i když ty už mezi obyvatele EU vlastně ani počítat nemůžeme.
Významnou skupinou kupujících z oblastí mimo EU jsou Rusové, Američané, Izraelci, Ukrajinci, Vietnamci a Číňané. V případě Vietnamců se však ve větší míře jedná již o lidi, kteří v Česku dlouhodobě žijí a mají tu trvalý pobyt.
Jaké rezidenční nemovitosti cizinci v Praze nejvíce kupují
Zahraniční zájemci nejraději kupují byty v novostavbách a cihlových domech. Obzvlášť velkou popularitu mají byty v historických činžovních domech ve vnitřním centru Prahy.
V menší míře pak cizinci vyhledávají byty v panelových domech. Nejmenší zájem je o rodinné domy, které se prodají cizincům jen ve 4 % případů.
Zvýšenou poptávku ze strany zahraničních zájemců vnímáme i o ornou půdu, zejména pak od investorů ze západní Evropy a Izraele, ale tady neexistují přesná data.
Byty v historických domech preferují zájemci ze západní Evropy, Izraelci a Američané. Rusové mají v oblibě hlavně novou výstavbu. V panelových domech kupují byty nejčastěji Slováci, Ukrajinci a Vietnamci.
Jak nabídnout nemovitost cizincům
Při prodeji platí: „Čím více lidí oslovíte, tím větší šanci na úspěšný prodej máte.“
Pokud cizinci v Praze představují více než 20 % všech kupujících, neměli byste tuto skupinu v žádném případě při propagaci ignorovat.
Prodáváte-li nemovitost sami, měli byste v první řadě hovořit cizími jazyky. Klíčové jazyky v realitní branži jsou angličtina, němčina, ruština a italština.
Měli byste mít inzerát minimálně v jednom ze světových jazyků a nabízet nemovitost v komunitách, ve kterých se cizinci běžně pohybují. A ideálně mít inzerát v dalších jazycích.
V tom je nejčastější problém lidí prodávajících nemovitost bez realitky. Je to příliš náročné. Co si budeme říkat, znalost cizích jazyků je u Čechů stále na špatné úrovni.
Není žádným překvapením, že když zájemce kupuje nemovitost v cizí zemi, kde se nevyzná na realitním trhu, v místních zákonech a předpisech, jeho první kroky zamíří do realitní kanceláře nebo si najde místního důvěryhodného realitního poradce, který hovoří jeho jazykem.
Realitní kanceláře tak mají výhodu při práci s cizinci. A zejména společnosti, jako je RE/MAX, kterou lidé znají ze své domovské země, mají výhodu klíčovou. Kupující s námi získávají výhodu, že jim s nákupem nemovitosti pomůžeme, o všechno se postaráme a oni nepřijdou o peníze.
Naši makléři, kteří se zaměřují na služby cizincům, se v komunitách cizinců také pohybují a realitní služby v cizím jazyce i inzerují.
Někteří naši makléři inzerují realitní služby a pomoc s nákupem nejen v Praze, ale i v zahraničí.
Je velmi pravděpodobné, že Ital bude chtít nákup konzultovat s realitním poradcem, se kterým může komunikovat italsky, Rus s ruským makléřem atd. Proto vám znalost například jen angličtiny nemusí přinést tak dobré výsledky.
V Alfě máme makléře, kteří hovoří anglicky, německy, italsky, francouzsky, rusky, ukrajinsky, bulharsky. V dalších kancelářích RE/MAX působí např. vietnamští makléři, makléři hovořící španělsky, polsky, portugalsky, maďarsky a slovinsky.
Ruku na srdce. Jste schopni oslovit všechny národnostní menšiny, které v Praze či dalších městech chtějí koupit nemovitost?
Není v silách jednotlivce dosáhnout tak dobrých výsledků při prodeji nemovitosti, jako to dokáže tým kvalitních, sehraných makléřů. V Alfě takový tým máme.
Cizinci jsou někdy ochotni zaplatit za nemovitosti více peněz než Češi. A to je další důvod, proč byste cílení inzerce na zahraniční klientelu neměli ignorovat.
Právě toto je jeden z mnoha důvodů, proč vaši nemovitost dokážeme ve většině případů prodat výhodněji než běžný smrtelník sám bez realitky.
I po odečtení naší provize vám zůstane více peněz, než kdybyste si nemovitost prodávali sami bez realitky.
Nevěříte? Dokážeme vám to.
Podívejte se, co o našich službách říkají klienti, kterým jsme pomáhali prodat, koupit či pronajmout nemovitost.
O službách našich makléřů řekli
Všechny recenze najdete na stránce Recenze.
Chcete se dozvědět, co pro prodej vaší nemovitosti můžeme udělat?
Chci vědět, jak mi můžete s prodejem pomoct
Zdroje dat o prodeji cizincům
Statistický úřad neeviduje prodeje nemovitostí podle státní příslušnosti. Jednou z možností, jak prodeje cizincům změřit, jsou údaje o poskytnutých hypotékách.
Porovnávali jsme data od dvou významných hypotečních zprostředkovatelů.
Dle vyjádření Ing. Martina Šírance ze společnosti Hypodům s.r.o. (spadá do skupiny zprostředkovatelů hypotečních úvěrů Broker Trust) bylo za období leden až srpen 2019 čerpáno 15 % všech poskytnutých úvěrů cizinci, objemem finančních prostředků pak šlo 17 %.
Dle vyjádření Ing. Martina Póla za společnosti Hypomakléři.cz s.r.o. (patřících do skupiny Open Finance) realizují makléři této společnosti dokonce 25 % hypoték s cizinci.
Hypoteční úvěry mohou získat cizinci z EU nebo cizinci mající na území ČR trvalý pobyt. Tuto podmínku však mnoho kupujících cizinců vůbec nesplňuje.
Kupující ze zemí mimo EU (nejčastěji Rusové, Američané a Izraelci) financují nákupy většinou z vlastních prostředků, takže je nemůžeme spočítat. Můžeme si vypomoci max. jen analýzou databáze vlastníků nemovitostí.
Ze všech analyzovaných dat docházíme k závěru, že počet nemovitostí vlastněných cizinci v Praze překračuje s vysokou pravděpodobností 20 %. A to je velmi střízlivý odhad. Můj osobní odhad je, že na realitním trhu v Praze to bude dokonce kolem 25 %, možná ještě více.
Článek připravil Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa