Jak prodat byt

obývací pokoj

Základní informace, které musíte vědět, když prodáváte byt. Co zajistit, na co se připravit, jaké daně zaplatíte atd.

Doba čtení: 5 minut

1. Definice prodeje

Když prodáváte byt, často neprodáváte jen byt samotný, ale i sklep, parkovací stání nebo třeba podíl na zahradě před domem. To všechno se musí definovat.

Kromě toho je možné, že s bytem budete chtít prodávat i nábytek a další zařizovací předměty. V takovém případě si udělejte inventární seznam a spočítejte, za kolik jste ochotni vybavení prodat.

2. Odhad ceny bytu

Nejdříve zjistěte, za kolik můžete svůj byt prodat.

Znát prodejní cenu je velmi důležité. Když nastavíte cenu příliš nízko, prodáte sice rychle, ale na prodeji proděláte. Když ji naopak nastavíte příliš vysoko, může se z nemovitosti stát ležák a budete ji prodávat mnohem déle, než byste mohli.

Na prodejní cenu bytu má vliv celá řada parametrů. Lokalita, patro, výhledy, půdorysy místností, stav bytu a domu a mnoho dalších. Existují možnosti nechat si nacenit byt online na počkání. Ale tyto odhady mají velkou nepřesnost, protože je dělají počítače automatizovaně a nedokážou zohlednit všechny parametry správně.

Naši makléři všechny tyto parametry při nacenění bytu zohlední. Budete tak mít přesnější údaje pro prodej.

Chcete znát cenu vašeho bytu? Nechte si ho od nás zdarma nacenit.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám její cenu zdarma a bez závazků.

Zadejte kontakt, zavoláme vám, zeptáme se vás na pár otázek k nemovitosti a řekneme vám její rámcovou cenu.

3. Dokumenty potřebné pro prodej

Připravte si následující dokumenty. Každý kupec je bude chtít vidět.

a) Nabývací titul

Nabývacím titulem je smlouva nebo dokument, na jehož základě jste se stali vlastníkem bytu. Nejčastěji je to kupní smlouva, darovací smlouva nebo rozhodnutí o dědictví.

b) Průkaz energetické náročnosti budov (PENB)

PENB potřebujete ve chvíli, kdy se byt začne inzerovat. Uvádí se totiž již v inzerci. Rovněž máte povinnost ho předat kupujícímu. Za porušení těchto povinností vám hrozí pokuta až 100.000 Kč, pokud byt prodáváte jako fyzická osoba.

c) Potvrzení o bezdlužnosti

Při převodu bytu máte jako prodávající povinnost dle § 1186 odst. 3 Občanského zákoníku zajistit potvrzení o bezdlužnosti popřípadě o výši dluhů vůči osobě odpovědné za správu domu na příspěvcích na správu domu a pozemku a na plněních spojených nebo souvisejících s užíváním bytu a zálohách na tato plnění.

O toto potvrzení můžete požádat vaše SVJ (společenství vlastníků jednotek) až ve chvíli, kdy se najde zájemce o koupi vašeho bytu.

4. Ukončení hypotéky

Máte-li na bytě hypotéku, kontaktujte banku a zjistěte, za jakých podmínek ji můžete ukončit. Banka si za předčasné ukončení může účtovat poplatek. Tomuto tématu jsem věnoval samostatný článek Jak prodat nemovitost s hypotékou.

Pět kritických chyb při prodeji nemovitosti

Získejte seznam kritických chyb, které vás mohou připravit o čas a peníze. A rady, jak se jich vyvarovat. Obratem na váš email.

5 kritických chyb při prodeji nemovitosti

5. Daň z příjmu z prodeje

Zjistěte si, jestli budete platit daň z příjmu z prodeje. Prodej bytu je osvobozen od daně z příjmu, pokud ho vlastníte minimálně 5 nebo 10 let (v závislosti na tom, kdy jste ho pořídili). Všechny podstatné informace k dani z příjmu se dočtete v článku Daň z příjmu při prodeji nemovitosti.

6. Smlouvy a dokumenty

Při převodu vlastnictví k bytu se vypracovává nejčastěji 5 smluv.

Zprostředkovatelská smlouva

Chcete-li prodat byt prostřednictvím realitní kanceláře, tak první smlouva, kterou budete uzavírat, je Zprostředkovatelská smlouva s realitní kanceláří. § 9 Zákona o realitním zprostředkování vyžaduje, aby Smlouva o realitním zprostředkování měla písemnou formu.

Makléři, který je pro vás ochoten pracovat bez zprostředkovatelské smlouvy, se vyhněte. Když je ochoten porušit zákon jednou, bude ochoten to udělat opakovaně a možná i v mnohem závažnějších situacích.

Zprostředkovatelská smlouva zejména definuje, co prodáváte, za kolik, jaká bude odměna makléři a kdy je splatná. Zprostředkovatelská smlouva definuje také práva a povinnosti smluvních stran a dobu platnosti smlouvy.

Rezervační smlouva

Rezervační smlouva se uzavírá mezi prodávajícím, kupujícím, případně i realitní kanceláří.

Na základě této smlouvy si kupující vaši nemovitost zarezervuje na dobu, než si zajistí financování (např. hypotéku). Další informace se dozvíte v článku Význam rezervační smlouvy při nákupu a prodeji nemovitosti.

Zástavní smlouva do katastru nemovitostí

Pokud bude kupující financovat nákup bytu na hypotéku, budete rovněž jako prodávající uzavírat s bankou zástavní smlouvu, na jejímž základě vám banka vyplatí peníze. Většina kupujících kupuje byty na hypotéku, a tak se zástavní smlouva bude týkat zřejmě i vás.

Spolu se zástavní smlouvou se na katastr podává tzv. Návrh na vklad zástavní smlouvy. Je to průvodní dokument k zástavní smlouvě. Za podání návrhu na vklad zástavy si katastr účtuje poplatek ve výši 2.000 Kč.

Další informace k zástavnímu právu najděte v článku Co to je zástavní právo a zákaz zcizení.

Kupní smlouva

Kupní smlouvou se převádí vlastnictví k nemovitosti. Je to nejdůležitější dokument, který stanovuje podmínky transakce, způsob vyplacení kupní ceny, povinnosti smluvních stran atd. Kupní smlouvě věnujte náležitou péči, nevyplatí se na ní šetřit.

Spolu s kupní smlouvou se podává na katastr Návrh na vklad kupní smlouvy a katastr si opět účtuje 2.000 Kč.

Pokud prodáváte byt přes naši realitní kancelář, tento poplatek platíme v rámci naší odměny my.

Smlouva o úschově kupní ceny

Řeší úschovu ceny za převod a způsob vyplacení. Úschova kupní ceny se nejčastěji zajišťuje v advokátní či notářské kanceláři nebo v bance. Více se o úschovách dozvíte v článku Možnosti úschovy kupní ceny.

Přípravu všech těchto smluv zajišťujeme přes advokátní kanceláře a hradíme je v rámci své provize.

Získejte zdarma odhad ceny nemovitosti

Když zvažujete prodej nemovitosti, je zjištění prodejní ceny nemovitosti jedna z nejdůležitějších informací. Sdělíme vám rámcově její cenu zdarma a bez závazků.

7. Zákonné povinnosti

Jako prodávající máte celou řadu zákonných povinností. Tomuto tématu jsem věnoval samostatný článek Povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti. Dozvíte se v něm, jaká jsou rizika a sankce, pokud povinnosti nesplníte.

Nechte si také poslat Seznam povinností e-mailem, kde navíc dostanete seznam revizních a kontrolních zpráv, které byste si také měli ve vlastním zájmu nechat vypracovat.

Povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti

Prodávající má při prodeji nemovitosti celou řadu zákonných povinností. Jejich nesplněním riskujete pokuty a další problémy. Získejte jejich seznam obratem na váš email.

Povinnosti prodávajícího při prodeji nemovitosti

8. Revizní zprávy

Před předáním bytu vám doporučujeme nechat si vypracovat revizní zprávy k elektroinstalaci, elektrozařízení atd. Nechte si zaslat seznam revizních zpráv, které byste měli nechat vypracovat. Také se dozvíte, co vám hrozí, pokud si je vypracovat nenecháte.

Seznam revizí, které potřebujete při prodeji nemovitosti

revizní a kontrolní zprávy při prodeji nemovitosti

Získejte seznam revizních a kontrolních zpráv, které byste si při prodeji měli nechat ve vlastním zájmu vypracovat. Obratem na váš email. Dozvíte se i co riskujete, když revize mít nebudete.

9. Výběr realitního makléře pro prodej

A teď už zbývá jen si vybrat kvalitního realitního makléře, který váš byt prodá za nejvyšší cenu, bezpečně a bez starostí.

Naši makléři jsou prověření a na kvalitu jejich služeb důsledně dohlížíme. Nechte si od nás nezávazně předložit nabídku na prodej.

Chci získat nezávaznou nabídku na prodej

Zadané údaje zpracováváme dle těchto podmínek.

Petr Podlešák
Autor článku: Petr Podlešák, manažer RE/MAX Alfa